Publiczna Szkoła Podstawowa w Lipniku

                     

                                                                                                    

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 570590
  • Do końca roku: 259 dni
  • Do wakacji: 66 dni
1

Kartka z kalendarza

Kalendarium

Wtorek, 2024-04-16

Imieniny: Bernarda, Biruty

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Już od 18 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

 Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie oferty biblioteki, integrację środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych.

Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała szereg akcji promujących czytelnictwo
i działalność biblioteki:

1. Wykonano gazetkę informującą o święcie.

2. Przygotowano wystawę z okazji Światowego Dnia Zwierząt.

Książki, które cieszyły się wśród czytelników największą popularnością  to cała seria „Zaopiekuj się mną”. Seria stworzona została przez angielską pisarkę Holly Webb. Książeczki z serii „Zaopiekuj się mną” opowiadają różne historie zwierząt, którym trzeba pomóc. Fabuła książeczek ma na celu wzbudzenie w dzieciach empatii do zwierząt oraz unaocznienie niezwykłej więzi, jaka może zrodzić się pomiędzy dzieckiem a jego pupilem. Dzieci z oddziału przedszkolnego z tej okazji wzięły udział w zajęciach czytelniczych. Dzieci ciekawie opowiadały o swoich czworonożnych pupilach, opiece nad nimi. Wymieniały znane bajki i filmy, których bohaterami są zwierzęta. Następnie wysłuchały wiersz „Mam chomika” oraz wykonały pracę plastyczną „Moje wymarzone zwierzątko”.

3. Rozpoczęto Akcję Głośnego Czytania w oddziale przedszkolnym.

Cykl spotkań rozbudzających w dzieciach chęć czytania książek oraz umiejętność uważnego słuchania. W czasie zajęć bibliotekarka czyta dzieciom utwory związane z życiem przedszkolaka, otaczającym światem, przyrodą, zwierzętami, porami roku. Czytaniu towarzyszą zajęcia inspirowane lekturą: rozmowy i zabawy językowe, zabawy ruchowe czy zajęcia plastyczne.

4. W widocznym miejscu w bibliotece wywieszono brystol z napisem „Zaproponuj koledze/koleżance ciekawą książkę”. Każdy, kto tylko miał ochotę, mógł wpisywać ulubiony tytuł książki.

5. W czasie zajęć świetlicowych  uczniowie wykonali prace plastyczne pt. „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”. Głównym celem było rozwijanie aktywności twórczej oraz wyobraźni plastycznej u dzieci, kształtowanie nawyku szanowania książek poprzez używanie zakładek a także integrowanie uczniów szkoły.

6.  W czasie świetlicy uczniowie wzięli również udział w zajęciach „Akademia rysunku”. Do zajęć wykorzystano nowości zakupione w ramach NPRCZ. Szczególną uwagą cieszyły się książki pokazujące krok po kroku „jak narysować…”. Młodsi uczniowie za ich pomocą mogli narysować coś, co zawsze chcieli sami narysować, ale nie wiedzieli jak to zrobić. Książki w jasny, czytelny sposób pokazywały jak krok po kroku narysować dane zwierzątko, postać, roślinkę, etc. Swoje prace, uczniowie kolorowali tak, jak podpowiadała im wyobraźnia.

7. Podsumowano projekt w kl. V - „Miejsca, które chciałabym zobaczyć w Polsce”- uczniowie zaprezentowali przygotowany przez siebie folder. Uczniowie klasy V zapoznali się z bibliotecznymi nowościami podróżniczymi. Samodzielnie poszukiwali informacji na temat miejsc, które warto zobaczyć w Polsce. Selekcjonowali  i wybierali informacje potrzebne do tworzenia plakatu.

8. W klasie I rozpoczęto cykl zajęć pt. Czytam sobie w bibliotece” , których celem jest promocja czytelnictwa i zachęcanie dzieci młodszych do nauki i samodzielnego czytania. Pierwsze zajęcia przeprowadzono  na podstawie książki Wojciecha Widłaka „Syrop maga Abrakabry”. Dzieci poznawały magiczny świat słuchając bajki „Syrop maga Abrakabry”. Mogły dowiedzieć się , kim jest sułtan, a także, poznać znaczenie nowych słów : minaret, turban czy meczet. Wspólnie wymieniały nazwy najdalszych krajów, jakie znają. Na podstawie zdjęć mogli przekonać się, czym różnią się budowle Bliskiego Wschodu
od europejskich. Bawiąc się w magów wymyślały zaklęcia, przy których tworzeniu było mnóstwo zabawy i śmiechu. Na koniec wykonały pracę plastyczna. Wszyscy wspaniale bawili się a uśmiechy na twarzach dzieci świadczyły o tym, że czytanie może być dobrą zabawą.

9. Przygotowano wystawę z okazji 110 rocznicy urodzin Astrid Lindgren. Obok wielu ciekawych informacji na temat życia i twórczości Astrid Lindgren, można było również znaleźć najciekawsze informacje o Dani. Książki, które cieszyły się wśród czytelników największą popularnością  to cała seria książeczek o Pippi Pończoszance - najsilniejszej i najbardziej niesfornej dziewczynce. Mieszka ona samotnie w Willi Śmiesznotce razem ze swoim koniem i małpką, ma walizkę pełną złotych monet i... nie chodzi do szkoły. Jej niekonwencjonalne zachowanie jest wyzwaniem dla mieszkańców miasteczka: budzi zgorszenie dorosłych oraz zachwyt rówieśników.

10. Włączając się w obchody Roku Reymonta ogłoszono międzyszkolny konkurs  plastyczny dla uczniów  klas V - VII „Wiosna, lato, jesień, zima – cztery pory roku na wsi”. Organizatorem konkursu jest Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu Filia w Pajęcznie.